Kada je počela godina imala sam jedan jasan cilj –želim da čitam više. Naravno jasno je kao dan da ne mogu da postanem „čitalački fanatik“ prosto koliko god volela da čitam postoje još toliko stvari koje volim da radim, da posvećivanje svog slobodnog vremena knjizi nije bila opcija, ali sam želela da čitam više nego prethodne godine kada ni 20 knjiga nisam uspela da pročitam. Rekla bih da mi ide bolje, sada nekome su četri knjige (sa tim da je „Rat i mir“ podeljen u četri toma/knjiga i da je „Gozba za vrane“ koju sam ja računala kao jednu, podeljena na dva) malo ali za nekog ko je čitao jednu mesečno meni je super. 😉
Pozdrav moje drage gospođice. What’s up? Danas vam pišem utiske o knjigama koje sma čitala tokom januara. Kako sam shvatila da bih potencijalnom recenzijom mogla previše da odam rešila sam da napšem post u kojem ću vam izneti šta mi se dopalo a šta mi se nije dopalo, bez spoilera prosto moje generalne utiske o knjigama koje sam pročitala. Redosled je išao kako sam se setila koje knjige, nema nekog posebnog reda, bez većeg odugovlačenja
Let’s go😉
💗1. „Orkanski visovi“ Emili Bronte💗
Radnja:
Priča o fatalnoj ljubavi i kobnoj osveti, o tajnama i protivrečnostima skrivenim u dubinama ljudskog srca Hoće li se duhovi Orkanskih visova ikada umiriti? Usamljena vresišta severne Engleske. Dve porodice, dva suprotstavljena sveta destruktivnih strasti i stidljivog konformizma. Neprevaziđenom dramskom snagom bezvremenog klasika, surova stvarnost svakodnevnog života stapa se sa neutoljivim strastima, dubokim emocijama i gnevom osvete, pripovedajući o nesreći ljudskog roda sputanog i poraženog sopstvenim ograničenjima. Ova tragična ljubavna priča, burna poput severnog vetra koji briše pustarama Jorkšira, obuhvata dve generacije – od vremena kada je Hitklif, ostavši sam na svetu, došao da živi na imanju porodice Ernšo, pa sve do njegove smrti mnogo godina kasnije.Jedini roman Emili Bronte uzbudljiv je viktorijanski klasik o snazi ljubavi koja, uprkos svemu, pa i smrti, živi večno. Ketrin i Hitklif nezaboravni su likovi koji i dan-danas očaravaju čitaoce neobuzdanom snagom svojih karaktera.
Ovo je knjiga koju sam završila u decembru ali sam rešila da je stavim u ovaj post u svakom slučaju. Ovo je verovatno moja najomiljenija knjiga koju sam prošle godine pročitala. Toliko sam uživala u atomosferi koju stvara knjiga da mi je teško da verujem da je ženska osoba napisala ovakvo delo. Ono što volim je dinamika koju roman ima nikada nije ravna linija već ima toliko mešanja različitih emocija, i sve je toliko lično napisano. Blo je likova koje sam obožavala, ali i onih koje nikako nisam volela. Tako sam bila očarana mračnim Hitklifom još više njegovom dragom Ketrin ona je mešavina intaligencije, histerije - svega iskreno rečeno. Verovatno jedna od najbolje napisanih heroina u književnosti ikada (junakinje njenih sestara Helen (En) i Džejn (Šarlot) ne mogu da joj priđu), obožavala sam je. Čak i kada je njena histerija dostizala vrhunac i tada sam bila očarana njenom pojavom. Litonovi generalno su mi bili omraženi likovi, ni Isabelu ni Edgara ali ni malđu Ketrin nisam volela nikako. Neli kao narator je čestu umela da iritira, do kraja nisam izgradila stav prema njoj. Ali to nije mana već činjenica da sam razvila neku vrstu osećaja za likove –kako one koje volim a tako i one koje ne volim. Ono što je isto pozitivna strana ove knjige je što nije crno ili belo. Ni jedan lik nije samo loš ili samo dobar. Tako sam Hindlija videla dugo kao monstruma a onda se desi to veče sa njegovom suprugom i u jednom trenutku on više nije takav monstrum. To je čar ljudi generlano što niko nije obojen samo jednom bojom. Definitivno roman koji (ako već niste) morate da pročitate.
Preproučujem i isotoimeni film iz 1992. godine, sa Ralfom Fainsom i Žilijet Binoš u glavnim ulogama.
Ja sam moju knjigu nabavila na nekom sajtu koji je prodavao knjige iz „Blic“ edicije za 100 dinara (propustila sam da kupim Blic kada je izašao). A možete je naći u knjižarama (ili na sajtu) „Vulkana“ za 800 dinara. Moju detaljniju recenziju možete pronaći i na Goodreads-u klikom OVDE.
💗2. „Rat i mir“ Lav Tolstoj 💗
Radnja:
Rat i mir je epski roman Lava Nikolajeviča Tolstoja objavljen između 1865. i 1869. Prikazuje rusko društvo tokom Napoleonovog perioda. Smatra se jednim od dva Tolstojeva remek-dela uz Anu Karenjinu te je jedan od najvećih romana u istoriji književnosti. Roman se bavi životom nekoliko aristokratskih ruskih porodica: Bezuhov, Bolkonski i Rostov te njihovim učestovavanjem u razdoblju od 1805. do 1813. godine, posebno u vrieme Napoleonove invazije na Rusiju. Tekst je podijeljen u četiri knjige (petnaest dela) i dva epiloga. Prve dvie trećine romana sadrže čistu fikciju, dok u drugi delovima pisac piše i o politici, istoriji.
Definitivno je činjencia da je „Rat i mir“ za mene pretstavljao zadatak godine. Od kada sam gledala mini seriju, tokom prošle godine i čitala Isidorinu fascinaciju ovim romanom, znala sam da je to priča u koju moram da zavirim. Međutim umesto da je ostavim za sredinu-kraj godine rešila sam da ovo bude prva knjiga koju ću pročitati u godini. Tako je i bilo. Prvo sam se mučila, prvi dan čitanja porčitala sam SAMO JEDNU GLAVU! Da shame on me, drage moje ali tako je to bilo. Bunilo me je što je fransuki nije preveden (mora da se gleda u dnu strane prevod), sve te sitnice jer let’s be real – ovo je realizam i nije lagana knjiga. Međtuim kako sam ulazila u priču tako sam sve više htela da znam šta će se dalje dešavati, mislim da su mi drugi tom i treći bili bukvalno opsesija, to su bili trenuci kada sma samo o knjizi mislila. Cela atomsfera, koliko je verno prikazano me je oduševila. Četvrti tom sam malo razvukla jer je na momente delovao kao stručna literatura - u nedostatku bolje reči, a ja nisam baš za taj tip, međutim kako bi se priča vratila na originalnu putanju tako bih ja ponovo bila udubljena u ovu knjigu.Što se likova tiče glavni trio Andrej-Nataša-Pjer su mi bili divni. Andrej je verovatno najidalnije napisan muškarac u istoriji književnosti (ali moj miljenik je idalje Aragorn to mesto ne može niko da zauzme) poslednji susreti sa njim u knjizi su mi bili bolni za čitanje, da ne spoilujem ali spremite maramice ja nisam plakala malo emotivnija osoba će sigurno.Nataša je najrealnije napisan lik, mislim da je prikazan savršeno sam proces odrastanja, sanjarenja i bajkovitosti u koju svaka mlada devojka veruje i zbog koje često napravi grešku. Pjer sa druge strane isto odrasta, od kopileta do grofa on ima divan razvojni put i njega sam jako volela. Nisam volela Mariju, Andrejevu sestru ona je kao ruska sestra Džejn Ejr –dosadna, bezlična, savršena. Nikolaj, Natašin brat je na početku imao potencijal da bude sjajan lik ali kako je knjiga odmicala brzo mi je doadio. Ono što mi se takođe jako dopalo u vezi samog romana je što prikazuje jednu realistiku a to je da smo u nesreći svi isti. Kada su ranjena dva suparnika preživljavaju istu bol oboicu boli isto, kada dve žene pate za jendom osobom one pate isto, sve je isto kada nesreća dođe.
Što se ekranicazije tiče i mini serije. Mogu da kažem da ne uspeva da prenese duh knjige, ali daleko od toga da je propast živa. Za nekog ko nije čitao može da ga potstakne da porčita. Pol Dano je uspeo savršeno da prenese Pjera, bukvalno sam njega imala u glavi dok sam čitala –svaku emociju, sve do detalja.Lilji Džejms nije bila dobra Nataša, dok Džejms Norton je sasvim solidan Andrej ali daleko od junaka u koga su svi zaljubljeni što je Andrej u knjizi. Moju opšriniju recenziju možete čitati OVDE.
Ja ne znam gde možete da nabavite ovu knjigu, ja imam podeljenu u četri toma nasleđe od moje bake i jako sam zahvalna na tome.💗
💗3. „Hiljadu i jedna noć“ Hanan el Šejh💗
Radnja: Nakon što je otkrio neverstvo svoje žene, okrutni kralj Šahrijar zahtevao je da mu svake noći dovode po jednu devojku, kojoj je oduzimao nevinost i ujutru je slao u smrt. Uprkos gnevu njegovih podanika, u čijim srcima je tinjalo seme pobune, kralj Šahrijar nastavljao je sa svojim krvavim pirom. Lepa Šeherezada, kćer kraljevog vezira, određena je da bude kraljeva sledeća nevesta. Mudra lepotica ubrzo je skovala plan kako bi stala na put nesreći: kralju je svake noći pripovedala po jednu priču koja je uvek pred zoru dostizala dramatični vrhunac. Obuzet radoznalošću, kralj je ostavljao Šeherezadu u životu čekajući sa nestrpljenjem da priču privede kraju.
Ovo nije originalna knjiga priča i 1001 noći, autorka je iskoristila platformu i napisala svoju verziju ove knjige. Previše seksa i golotinje, pojedini delovi krajnje odvratni za čitanje, previše želje da se udovolji čitaocima. Nije mi se dopala. Ja sam moju dobila, ali možete je kupiti na kioscima za oko 300 dinara ili na sajtu Vulkana sa oko 700 dinara. Ali ja vam iskreno preprpučujem da je preskočite.
💗4. „Ljubavnik ledi Četerli“ D.H.Lorens💗
Radnja:
„Naše doba je u suštini tragično, i zato odbijamo da ga shvatimo kao takvo. Došlo je do sloma, nalazimo se među ruševinama, počinjemo da gradimo nova mala staništa, gajimo nove male nade. To je prilično težak posao: nema više ravnog puta prema budućnosti, a prepreke ili obilazimo ili se pentramo preko njih. Moramo da živimo, ma koliko se nebesa obrušavala.“
Ovim rečima počinje nadasve šokantno delo kojim je Lorens, kao malo koji pisac u svetu književnosti, podigao mnogo prašine. Izdavači su u rukama držali rukopis koji nisu mogli mirne savesti pustiti u štampu, a da ga prethodno nisu očistili od prljavština kojima nije bilo mesta u moralno besprekornom društvu kakvo je bilo viktorijansko. Meke smeđe kose i krupnih očiju, Konstans Četerli je naizgled jednostavna devojka koja zrači nekom neuobičajenom energijom. Ipak, duboko je nesrećna, zarobljena u ulozi supruge čoveka koji je iz rata izašao kao invalid i u kojem sada postoji samo praznina bezosećajnosti. Međutim, kada se bude našla u zagrljaju naočitog lovočuvara Olivera Melorsa, usamljenika svoje vrste, koji u njoj ne vidi samo predmet želje, nego i mladu ženu usamljenu poput njega, ledi Četerli će se uveriti da je ipak moguće uživati u životu i osetiti trijumf strasti i zadovoljstva.
Imam svojevrsnu love-hte vezu sa ovim romanom. Ali to je dobro jer ono na šta je Lorens hteo da ukaže (barem sam ja tako shvatila) je upravo ono što sam ja osećala tokom čitanja a to je da su ljudi skloni samo tome da sebi i lično sebi udovolje što nekome ko gleda/čita sa strane može jako da smeta. Volim direktan stil koji autor ima, nema prevelikih uvoda brzo prelazi na konkretni tok radnje i to mi se jako dopalo. Sam Dejvid (autor) je fascinantna ličnost –njegov život, njegov način stvaranja sve kontraverze vezane za njegov rad. Uvodna rečenica (koju ste mogli gore da pročitate) je sam izvor moći ove knjige. Njegovo precizno opažanje sveta o kojem piše toliko nadahne čoveka, toliko izaziva divljenje. Sama Konstans kao lik mi se nije dopala, mislim da je Lorens uspeo u tome da pokaže ženu koja je pala sa nivoa jedne dame do nekog ko zaista se ponizio najniže do kraja knjige, zarad ličnog zadovoljstva do kraja sam je omrzla kompletno. Oliver je još gori, ako Koni nisam volela –njega nisam mogla da smislim, on je prljavština ove knjige taj drugi svet koji mi se nikako nije dopao, u to katastrofalno glup. Kliford Četerli je moj omiljeni lik u knjizi. Dopada mi se kako on pristupa životu i način na koji ga vidi, uz to daje slobodu Konstans kako bi mogla sa nastavi normalniji život. Doapla mi se ova knjiga pre svega jer me je terala da mislim o njoj, da se stavljam u situaciju likova i gledam koji je put ispravan i da li uopšte postoji pravi put. Moju recenziju možete pročitati i na Gooodreads-u OVDE. Što se filma tiče, pisala sam o njemu OVDE. Sasvim solidna verzija, malo izmenjena ali dobra. Knjigu sam kupila na sajtu knjižra „Vulkana“ za 700 dinara, tvrd povez jako je lepo urađena na naslovnoj strani je Holidej Grejnžer koja tumači Konstans u filmu.
💗5. „Gozba za vrane“ Džordž R.R. Maritn💗
Radnja: Sve izgleda previše dobro da bi bilo istinito. Posle ogorčenih borbi i podmuklih izdajstava, sile koje su podelile zemlju iscrpene su pristale na nelagodno primirje. Ili se bar tako čini. Posle smrti čudovišnog kralja Džofrija, Sersei vlada kao namesnica u Kraljevoj luci. Odlazak Roba Starka slomio je kičmu severnjačkoj buni, a njegova braća i sestre razbacani su po čitavom kraljevstvu, poput semenja na vetru. Rat koji je dugo i mahnito buktao, napokon je zgasnuo. Međutim, kao i posle svake divovske borbe, neće proći dugo pre nego što preživeli, odmetnici, razbojnici i lešinari počnu da se okupljaju i otimaju oko kostiju mrtvih. Dok se ljudske vrane skupljaju na zgarištima Sedam kraljevstava, kuju se smele nove zavere i opasna nova savezništva, dok neka poznata i neka sasvim nova lica izranjaju iz zlokobnog sutona prošlih bojeva. To je vreme kada mudri i ambiciozni, podmukli i snažni otkrivaju veštine, moći i magiju da prežive u surovim i užasnim vremenima koja ih čekaju. Vreme je to da se plemići i kmetovi, vojnici i čarobnjaci, ubice i mudraci ujedine i na kocku stave svoje sudbine… i svoje živote. Jer na gozbi za vrane, mnogi su gosti – ali će retki preživeti.
Kod nas je zapravo ovo podeljeno u dve knjige međutim ja je vodim kao jednu jer je Martin pisao kao jednu –pa sad kako god je vi gledali. Ne mogu mnogo ovde da vam pišem jer je ovo četvrta knjiga iz serijala „Pesma leda i vatre“ nije čak ni nastavak prvog dela, tako da ako ste u dilemi da li kretati u ovaj serijal ostavljam vam recenziju prve knjige (klikom OVDE) verujte mi nećete se pokajati. Sa tim u vezi moram da kažem da mi je ovaj deo bio malo dosadniji nego prva tri ali i dosadniji od petog dela čiju sam „prvu knjigu“ juče završila i da nije Tiriona verovatno bih je brže završila (Tirion je u toj petoj strašno dosadan), mnogo novih likova ali i novih poglavlja likova koje smo do sada znali iz perspektive drugih likova (Brijena, Sersi...). Dosta se razilazi sa serijom i upoznaje nas sa porodicama Martel i Grejdžoj. Grejdžoje sam obožavala dok Martele nisam mogla da smislim doslovno nisam ogčekivala da će feministička kuća meni da bude toliko doadana, sve ih nekako podnesem ali Dorana Martela ne mogu nikako. Zato su Grejdžoji genijalni. Aša Grejdžoj je moja „duhovna životinja“ obožavam je. Najbolja poglavlja svakako pripadaju Sersi Lanister koja ovde dominira, njena ličnost njene rane koje nosi od kada je bila mala. U isto vreme sam se saosećala sa njom i smejala se uz njena razmišljanja ona je zaista zvezda ove knjige. Kažem ok je ali možda najslabiji nastavak koji sam do danas porčitala.
Knjigu imam u eupb formatu možete naći na sajtu Lagune i u njihovim knjižarama jedan deo košta 850 dinara.
Što se preprouke nedelje tiče, za vas imam film „Manchester by the Sea“ o kome čitate sledeće nedelje. Zaista film koji me je naterao na razmišljanje i evo čak i sada mi je on jedini film o kome mislim, divna drama obojena sjajnom glumom. Rekoh recenziju čitate sledeće nedelje. Dok u utorak čitate o filmu Loving.
Kako vam se doapo ovaj post? Da li vam se sviđa ova nova mesečna kolumna? Da lis te čitali neke od ovih knjiga? Sve što vam je na umu pišite mi dole😉 .
Hvala na
čitanju,
With
love, S.
I ja sam na početku godine rekla da ću da počnem više da čitam ali naalost što zbog obaveza, što zbog lenjosti nisam uspela. Tvoj post mi je dobrodošao, tako da ću verovatno uzeti neki od naslova za svoju prvu knjigu 2017 godine. Odličan post draga ♥
ОдговориИзбришиDie with memories,not dreams
Polako ne forsiraj sebe počećeš i ti :)
ИзбришиDrago mi je da te je post insiprisao i hvala na komentaru :)
Hvala Isidora, poslušala sam tvoj savet i odovijla, valjda je sada bolje :)
ОдговориИзбришиTrudim se maksimalno da bude bolje, sve manje imam opterećenje da to moram, sve više prelazi u rutinu hvala na potsticanju :)
To "preprisivanje" romana je apsolutno nepotrebo i glupo, zašto to rade ljudi nije mi jasno, ovaj konkretno je jako vulgaran i odvratan na kapiram šta je autorka želela da postigne i zašto pisanje romana koji nije potreban, ali avaj rade ljudi pomoći nema :)
Naravno da je zarada razlog, a ne vidim potrebu da se ne objavi u celosti kako dolikuje :)
Meni su Gvozdena ostrva bila jako zanimljiva ali Dorna me nije nikako držala :)
Hvala na komentaru i na čitanju :)
Ja uvek "prepišem" tekst samo zato što tako znam koliko je dozvoljeno da čitaoci znaju. Ja sama sam pod rizikom da sopilujem a ne želim da spolujem drugima, videla sam da strani i naši blogeri to rade pa sam msilila da je ok :)
ОдговориИзбришиNe uzima za zlo taman posla :)
Ne dopada mi se modernizaicja bilo koje priče, ova je baš užasna :)
Ja sam razmišljala da slikam poleđinu knjige kako bih izbegla to, možda je to bila bolja varijanta :)
ОдговориИзбришиBože ženo ne shvatam te pogrešno znam da hoćeš da pomogneš, ali iskreno mi je teško da prenesem radnju a da pri tom ne budem u iskušenju da odam nešto bitno (što je laiku kao ja relano mogući scenario koliko sma smotana)
Najbolje je da stavm ovako kao što sam sada promenila ili da probam da napišem a da ne psoilujem i nema frka ;)
Ja nisam od onih koji bacaju kamenje kada čuju neki spoiler, prosto ja sam tip koji veruje u svoj doživljaj i to što znam da npr. kako će Skarlet i Ret završiti na kraju mi ne smeta pri čitanju. Ali ima ljudi koji hoće da te doslovno ubiju za spoiler pa me je strah da ne odam. MProbaću kao sa filmovima ono što je "baza" priča da odam a da ne bude previše svojim rečima :)
ОдговориИзбришиBaš si kvalitetno započela godinu, svaka čast, tako treba. :)))
ОдговориИзбришиJa sam prošle godine čitala adaptaciju 1001 noć, pod nazivom The Wrath and the Dawn, pa baci pogled ukoliko te interesuje ta tematika, čini mi se da je ipak nešto kvalitetnija od ove.
Imam par klasika, koje želim da pročitam opet ove godine, međutim kada učim, treba mi ipak nešto što me opušta, a to je uglavnom fantazija ili istorijska fikcija, tako da će morati da sačekaju dogledno vreme, jer ovo je ipak godina posvećena pravosudnom. :D
Samo ću reći da se ne slažem baš za Ljubavnika ili bar ja tako nisam shvatila likove, naročito Olivera i Koni. Naročito mi je on tragičan lik i baš, baš nimalo glup, naprotiv, prirodno inteligentan čovek, na žalost, sputan okolnostima u kojima je rođen. Ali dobro, dela su podložna različitim tumačenjima. :D
Hvala puno :)
ИзбришиOvo što sam ja čitala je bukvalno smeštena priča identično samo prepisana i nema onih priča koje inače posotje u romanu već nešto drugo :) Sećam se kada si pisla o toj to je kao YA verzija, pogledaću mislim da ima na netu da se skine :)
Ja sam sad u periodu gde želim neku relax knjigu nešto što će da mi odmori malo mozak :)
Mislim da se "Ljubavnik ledi Četerli" može tumačiti na različite načine iz milion pravaca i da nema tu pogrešnog ili prqavog gledanja na stvari, ja sam (još od filma) imala povezanost sa Klifordom, pa je to možda uticalo ali cenim da ima raznih ulgova gledanja :)
Hvala na komentaru :)