Pozdrav drage moje gospođice. What’s up? Plan za ovu nedelju je iskreno da vam kažem bio nešto drugo ali taj projekat je nešto na čemu još moram malo da radim pa da vam pišem, samim tim rešila sam da napišem još nešto iz rubrike „Iz filmografije“ a ovaj put radi se o glumcu i glumici koje apsolutno obožavam. Dvoje ljudi koji su u potpunosti predani svom radu i čije su uloge maestralne. Danas čitate o Šonu Penu i Kejt Blanšet.
Napominjem da nisam rangirala filmove, redosled je random određen pa bez većeg ougovlačenja
Let’s go 😉
Sean Penn
Pena sam prvi put (zapravo ne prvi put ikada ali prvi put da sam bila svesna koga gledam) gledala pre par godina, dugo sam mešala njega i Šona Bina (po imenu ne fizički) a onda sam rešila da vidim u čemu je čar dvostrukog oskarovca i čoveka koji je javnost prilično podelio na to da li ga vole ili ne vole. Međutim moj prvi susret sa Penom ispostavio se kao jack pot jer način na koji on izvodi svoj performans je za mene bio fascinantan. Pen je intenzivno-emotivan glumac što znači da i ako deluje distancirano sve što on glumi možeš da osetiš kao da se tebi dešava. Samim tim i izbor filmova iz njegove filmografije je takav-težak i emotivan. Koji god film da gledate budite uvereni da će vas na neki način potresti jer emocija na filmu to je Pen.
1. 21 Grams
Davno sam gledala ovaj film i mislim da bih mogla da ga pustim uskoro radi podsećanja. Ovo je bio moj priv susret sa rediteljem kojeg ću godinama kasnije zvati omiljenim-Alehandrom G. Injaritom zapravo ovo je prvi film ikada sa Šonom Penom koji sam gledala mada da ga nisam lepo zapamtila. Film govori o nekoliko različitih priča koje se prepliću a spaja ih automobliska nesreća, pa se tako putevi bivšeg robijaša (Benisio Del Toro), ožalošćene majke (Naomi Vats) i teško bolesnog matematičara (Pen) prepliću i razdvajaju. Ale je karakterističan po ovakvim filmovima koji spajaju jednu priču a zapravo razdvajaju nekoliko (zapravo i Kejt Blanšet je glumila u jednoj takvoj zove se Babel možete čitati u postu sa Bred Pitom OVDE) različitih pa ako ste ljubitelj tih tematika bacite pogled.
Ukoiko ste emotivno nestabilni ovo bolje preskočite. Gotovo da ne poznajem osobu (osim sebe) koja nije plakala uz ovaj film. U filmu „Zovem se Sem“ Šon Pen glumi mentalno nestabilnog čoveka koji pokušava da zadrži starateljstvo nad sedmogodišnjom kćerkom Lusi, uz to sam uči hladne advokate da je ljubav najbitnije što se može pružiti detetu. Film daje i odličan prostor za poleniku da li je ljubav ono što je zaista najbitnije ili je razum i stabilnost prevashodno najbitnija stvar koja je potrebna. Ovo je jedan od najboljih perfomansa u Penovoj karijeri a imao je i nominaciju za Oskara za ovu ulogu. Težak ali prelep i emotivan film.
U postu o glumcima i njihovim nastupima sa biografskim likovima pisala sam vam OVDE pa tu možete naći i Pena sa ovom ulogom. Kritičari stoje iza toga da je ovo najbolja uloga koju je Pen ikada odigrao, vraćjući u život jednog čoveka koji je u pogrešno vreme imao pogrešna osećanja i pogrešnu ambiciju.
Rekla bih da je od svih ovo definitvno najteži i najbrutalniji film koji je Šon Pen ikada snimio. Gledala sam ga samo jednom i to je bilo nešto pred novogodišnje jutro nakon dočeka (za koji sam ja po običaju sedela kući) nisam mogla da zaspim pa smo baka i ja gledale. Pen ovde igra čoveka koji je osuđen na smrt zbog više ubistva i ono što karateriše ovaj film je što se tako manifestuje da se ti saživiš i sa njegovim žrtvama ali i sa njim kao ubicom. Jako stresan, jako emotivna film, scena njegove konačen pogibije me je uništila kompletno preplakala sam prvi dan nove godine pre no što je uopšte svanuo. I on i Suzan Sarandon (koja je dobila Oskara za ovaj film) briljiraju idalje stojim iza toga da je on trebao da dobije Oskara za ovu ulogu umesto Kejdža. Njegov nastup je jako težak, pun emocija što je karateristično za njega, Šon Pen ne glumi samo glasom i pokretom tela on glumi očima njegova emcoja dolazi iz sivila njegovih očiju i na taj način razara svakog čoveka.
Ovaj fim Klinta Istvuda iz 2003. Godine jedan je od meni najomiljenijih filmova svih vremena. Hoćete pravu dramu? Ovo je taj film. I mada Pen nije glavna zvezda ovog filma, već Tim Robins (o kome u subotu čitate malo opšrinije) idalje uspeva da dovede svoj nastup na jedan visok nivo koji će kasnije Akademija pozdraviti Oskarom za najboljeg glumca. Momenat kada se on slomi zbog kćerke je jedan od najupečatljivijih filmskih trenutaka ikada. Kada sam prvi put gledala sedela sam sa sestrama i sve tri smo imale knedlu u grlu jer je fascinantno šta taj čovek radi sa emocijama. Dakle što se Pena generalno tiče, ako se odlučite za neki njegov film lošu glumu videti nećete, on je glumčina jak i moćan glumac čovek kome je intenzivna emocija (ne ona kao kod Toma Henksa već prava i jaka) srednje ime.
Cate Blanchett
Za mene nema bolje glumice od Australijske zvezde i žene koja kako kažu kritičari glumi kao muško. Leonardo Dikaprio rekao je da je čast kada sa tobom glumi „ženski Denijel Dej Luis“ aludirajući na to da je Blanšetin talenat jedini koji može da se meri sa talentom legendranog Britanskog glumca. Martin Skorsezi je rekao da je jedina žena koja je mogla da dovede legendu „crno-belog filma“ u život bila Kejt. Kejt je glumica koja može da igra sve a da pri tom svakoj ulozi priđe kao pravi glumac. Van kamera je prava dama, podseća na dive zlatne ere Holivuda. Jedna od retkih glumica koja se nikada nije žalila na drugačiji tretman od svojh kolega i zaista ona će jednog dana biti legnednarna isto koliko i žena kojoj je dala životu u Avijatičaru.
P.s dva sjana filma u kojima je glumila Blanšet- „Neobični slučaj Bendžamina Batona“ i „Babel“ su kod Bred Pita a kako je post bio skoro čitajte tamo da se ne ponavljam😉
Spomenuti Kejt a ne spomenuti lik koji je najviše puta igrala ne ide jedno sa drugim. LOTR triologija je bila film u kome sam ja zavolela glumu i talenat Kejt Blanšet i dok mnogi bi pre odabrali Ajrvin za mene Galadriel je bila ta koju sam zvala omiljenim ženskim likom. Obožavam je, naravno Aragorn je uvek broj 1 posle njega svi ali on nije tema ovog posta, doćiću i do Viga jednog dana bez brige.
Kejt je svestrana žena pa je tako dva puta ekranizirala i bajke. Malđe devojčice ako čitaju ovaj post će je voleti u ovakvim filmovima zato sam i stavila oba u kojima je igrala. U Pepeljuzi Kejt igra zlu maćehu i igra je sa takvim šmekom i toliko dobro da će te je obožavati. Kompletno drugačije od onog na šta smo navikli kao opis zle maćehe, predstvlja je kao jednu ženu koja je za javnost jako voljena i šarmantna ali zapravo pojedena ljubomorom.
U Robinu Hudu ona igra Ledi Marion i igra uz zemljaka Razela Kroua film nije najbolji na svetu ali je opuštajući i nije prazna priča pa bacite pogled, vredi ga gledati.
Na dodeli oskara 2014. Godine (za 2013.) ovaj film doneo je Kejt Blanšet njenu drugu statu. Ovo je film Vudija Alena ali na sreću moju (a žalost mnogih) ovo nije njegov klasičan film već prava drama u kojoj Kejt igra ženu koja je u jednom lošem perdiodu svog života i priča govori o njenom tražnju sebe. Ovaj film sam dotakla i postu o Oskarovkama OVDE.
Elizabet je film koji će u istoriji glume ostati obeležen kao najveća nepravda učinjena glumcu. Godine kada se dodeljivala nagrada za najbolju glumicu otišla je u ruke ženi koja je (kako će i budućnost pokazati) bila daleko ispod nivoa svih nominovanih a na prvom mestu Kejt u ulozi čuvene krajice Elizabete I. U ovom filmu Blanšet igra mladu kreljicu Elizabetu i njen početak vladavine. Film ima i svoj nastavak u kome glumi sada već stariju Elizabet za oba je bila nominovna za oskra.
Avijatičara sam par puta pominjala i nije tajna da je jedan od meni najomiljeniih filmova svih vremena. Film govori o životu Haurada Hjuza čuvenog reditelja, letača i milionera (igra ga Leonardo Dikaprio). Blanšet u ovom filmu glumi čuvenu Ketrin Hepburn u jednom delu njenog života koji je (kao i većina njenog života) bio slabo poznat javnosti i njenoj romansi sa Hauradom. Prvo sam gledala Kejt kao Ketrin pa onda samu Ketrin i mogu ruku u vatru da stavim da je ovo jedan od najrealističnijih prikaza nekog lika, sjajna je a film joj je doneo Oskara za najbolju sporednu glumicu, što dovoljno govri o tome da je posao maestralno urađen. Kada te Akademija nagradi istom statuom koju je tvoj lik osvojio čak 4 puta znaš da si uradio prokleto dobar posao. Da zavšrim priču u planu mi je gledanje njenog filma I'm Not There gde ona igra neku verziju Boba Dilana čula sam da je sjajan.
To je to za ovaj post. Da li ste gledali ovo dvoje glumaca negde? Da li vas je neki film zainteresovao? Sve što vam je na umu pišite mi dole.💗
Hvala na čitanju,
With love, S.
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиHvala puno :)
ОдговориИзбришиJao ja je ceo život zovem Merion dobro je da si mi rekla da se ispavim :)
Jao Pen je i meni slaba tačka :)
Ja sam Dead man walinkg gledala samo jednom i toliko mi je teško pao
The man who cried nisam gledala a ni Veroniku Gerin i Zabeleške o Skandal u(ako je to onaj gde glumi sa Džudi Denč imam ga skinuto ik on je več na lisit za gledanje).
Odličan opis Pena on je tip muškarca kavi su Mads Mikelsen i Vensan Kasel-nisu kalsični lepotani ali imaju ono nešto. Pored Madone i Robin Rajt i Šarliz Teon su isto padale na njegov šarm jeste čovek frajer :)
Odlično nisam ih gledala mogla bihd a bacim pogled :)
Obećavam Anđelinu i Ddžonija u prom sledećem ovakvom postu zagarantovano :)
Obavezno onda gledam te :)
ОдговориИзбришиJao gledala sam L'Appartement i on je ofličan njih dovje su bili baš dobar par :)
Nema na čemu drage volje ;)
odličan post, jako zanimljiv zaista
ОдговориИзбришиhttp://thestoryofagothic.blogspot.rs/
Hvala puno :)
Избриши