Moja piskaranja

недеља, 26. јануар 2020.

Umetnička nedelja sa Mademoiselle S.




Vrlo često a posebno sad u vremenu u kojem živimo čujem reči kako je umetnost beskorisna. Život u društvu u kome je vreme novac ne vrednuje više stvar bez kojih mi suštinski ne možemo da preživimo, što je normalo, a opet umetnost je život i danas baš zbog toga govorim o umetnosti.


Pozdrav dragi ljudi. What's up? Prošlo je dugo vremena od kada sam vam pisala o umetnosti pa sam danas rešila da napravim jednu umetničku nedelju i predstavim 5 umetnička dela koja su mi se jako dopala u zadnje vreme kao i malo informacija o njima. Ovi postovi su obično bili nešto što ste voleli i mislim da je vreme da ih vratim u život. 

Da više ne dužim
Let's go 😉


  •  "A Capriote" John Singer Sargent, 1878.

Tokom 1878 godine Sargent je putovao na ostvro Kapri. Mnoga dela nastala tamo za model imaju u to vreme veoma popularan model Rosinu Feraru kojoj su se mnogi divili zbog njene crno-plave kose i maslinaste kože. Sargent je koristio tehniku slikarastva tako da je slikao u pozi u kojoj se čini da je Ferara deo pejzaža.

Ono što me je privuklo ka ovoj slici je korišćenje neutralnih boja. Mada ništa na njoj nije posbeno ideja stapanja svetlo zelene koja vuče na maslinasto zelenu, bele, izbledele roze i braon mi je prijala oku. Cveće deluje gotovo živo što je još jedan lep detalj.






  • "Riot in the Gallery" Umberto Boccioni, 1910.

Nakon perioda provedenog u Rimu 1906. godine Umberto Boccioni se seli u Pariz vođen siromaštvom i razočaran umetničkom klimom prestonice Italije. On započinje seriju putovanja koja su uključivala ostajanje u Rusiji a završava ih preseljenjem u Milano gde upoznaje osnivače futurističkog pokreta 1910. On se uključuje u pokret i postaje glavni interpretator i teorista. Ova slika nastala je u mesecima nakon što se pridružio pokretu. On koristi divizionističku tehniku da izučava pokrete u gužvi i kreira efekte svetla i dinamike naglašene korišćenjem veoma jakrih boja.

Ideja da mogu da se preselim u ovi sliku je ono što me je prvobitno privuklo. Iz nekog razloga zabave i proslave su uvek među mojim favoritima. Imaju duh tog vremena to je valjda ono što mi se dopada. Efekat svetlosti i korišenje jarkih boja dok siluete plešu me je očarao.






  • "Montagne Sainte-Victorie with Large Pine" Paul Cézanne, 1887.

Planina Sainte-Victorie je planina u južnoj Francuskoj koja gleda na Aix-en provinciju. Bila je objekat mnogih Sezanovih slika. Samo pola godine nakon otvaranja Aix- Masel linije 15. oktobra 1877 u pismu Emilu Zoli 14. aprila 1878. Sezane je hvalio ovu planinu koju je video iz voza prelazeći most. Sezane je bio umetnik koji je formirao most između impresionizma kasnog 19. veka i Kubizma ranog 20. veka. Koristio je ravne boje i male četkice kako bi stvrio formu kompleksnog polja. I Matis i Pikaso su ga zvali "ocem svih nas".

Ova slika na prvi pogled nije ništa posebno sve dok je lepo ne pogledaš. Dopale su mi se šare na planini i izgleda kao prvi pogled na jedno mesto kad ulaziš u grad. Ima svoju priču i to mi se jako sviđa uz to tehika je besprekorna.






  • "Ladies Celebarating Diwali" nepoznat umetnik oko 1760-e godine

Divali je festival svetlosti i najvažnija Hindu proslava u godini. Po najpopularnijoj legendi ovaj praznik obeležava trijumf Lorda Rame nad zlim kraljem Ravanom i Ramin naknadni povratak u kraljevstvo Ajdoha nakon 14. godina.
Po hindu folkloru Divali obeležava rođenje i venčanje Lakšmi boginje bogatstva. Ova slika predstavlja proslavu Divalija u kraljevskom kućištu. Slike kraljevića posebno kraljevskih žena bile su veoma popularne u to vreme. Ova slika zauzima mesto na terasi kraljevske palate Detalje čine i svećice koje dekorišu ivice krovova. Prineza sedi na zlatnom tronu okružena ljudima. Dame u njenom društvu nose tradiionalnu odeću i bisere.
Sve je u detaljima ovde to mi se jako dopalo.. Vidimo male čamce u pozadini, šljokice sa kojima se dame igraju čak i stolica na kojoj sedi princeza je ukrašena...Ova slika predstavlja ne samo duh praznika već i duh tog vremena ove interesantne zemlje.







  • "Time" David Burliuk, 1918-1919

Ova slika nastala je u teško vreme civilnog rata na teritoriji palog Ruskog carstva. Veoma jasno predstavlja osećaj haosa koji se brzo širi. Lice žene privlači sve objekte na slici, bespomoćne ljude, figure, kuće... Po autorovim rečima "Ona je putnik voza koji je skrenuo sa šina ona je utelovljenje države koja pada u ponor". Lice žene je iznenađujuće smireno. Ona je potpuno hipnotisana haosom oko nje.

Kontrast priče u odnosu na sliku je ono što mi se dopalo. Na prvi pogled deluje kao pop art i veoma veselo okružena jakrim bojama sve dok ne shvatiš da ona zapravo priča pravu priču umetnika i tada postaje još bolja. Ulaz u doba džeza je takođe vidljiv ovde.






Linkovi vezani za ovaj post (ako želite više da pročitate idite na "open link in new tab" jer ne mogu da namestim da se sam dirketno otvara u novom):

Prvi umetnički post
 Drugi umetnički post
 Pesma




Hvala na čitanju,

With love, S.

4 коментара:

  1. Jako zanimljiv post, nisam nailazila na slican, tako da mi je bilo zanimlji o citati ❤

    ОдговориИзбриши
  2. Mnogo volim ovu tvoju rubriku! Srcem i dušom pristupaš prenošenju utisaka i to se oseti. Nijedna od pet slika mi do sada nije bila poznata, od autora samo sam za Sezana čula. A sve mi se veoma dopadaju!:) Hvala i na propratnim pričama o njihovom nastanku,kao i tvojim impresijama, tj. doživljaju prizora sa platna.

    Imam samo dve sugestije:
    1. Učinilo mi se da je Boccioni bio terorista, morala sam dva puta da pročitam.
    Umesto "teorista" stavi teoretičar.;)
    2. Umesto "civilnog" (što na našem jeziku zaista zvuči vrlo čudno) bolje je građanski rat.

    ...i jednu poruku, tj. citat Ničea, u odgovor na uvod:
    „Umetnost imamo da ne bismo propali od istine.“

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Jaoj Isidora hvala ti!
      Iskreno ni meni nisu bile poznate dok nisam počela malo da istražujem neke anonimnije umetnike čisto da ih ovde prenesem!
      Da teoretičar i zvuči kao bolja reč!
      hvala mnogo su lakše ove reči za korišćenje

      niče je govorio kako treba divne reči!

      Hvala puno na čitanju i na komentaru!

      Избриши

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.